Přejít k hlavnímu menu
Přejít k navigaci
Přejít k hlavnímu obsahu
Přejít k anketě, kalendáři akcí a poslední fotografii

Světlo v plastové láhvi

Datum: 12.05.2015Autor: Jan Grohmann
Možnost si rozsvítit – pro obyvatele Evropy naprosto běžná věc. Pro milióny chudých lidí na celém světě nedosažitelný luxus. Avšak i lidem, kteří nemají nebo nemohou si dovolit využívat elektrickou energii, svitla naděje. Je jim geniálně jednoduchý systém, který může z každé plastové láhve udělat výkonnou žárovku. Avšak proč si podobný systém nezařídit i u sebe doma?
Světlo v plastové láhvi

Plastové světlo
Foto: Geniální věci jsou někdy jednoduché. / MIT

Technologie „solárních plastových láhví“ má však jeden zádrhel. Funguje pouze ve dne. Říkáte si, k čemu je žárovka fungující jen za denního světla? Zdánlivý rozpor má logické vysvětlení.

Milióny lidí žije v městských chudinských čtvrtích, kde jsou jednotlivé budovy natěsnány tak blízko sebe, že i přes den je uvnitř domů a chodeb tma – denní světlo je blokováno zástavbou.

Svíticí PET láhev řeší problém jednoduše geniálním způsobem. Prázdná plastová láhev je napuštěná čistou vodou a je zasunuta do střechy domu, tak že jedna polovina směřuje dovnitř a druhá ven.

Sluneční světlo dopadá na vrchol láhve a díky lomu světla je přiváděno do vnitřních prostor. Uvnitř plastová láhev svítí rovnoměrně a stejně všemi směry – jako skutečná elektrická žárovka. „Plastová žárovka svítí jako 55 W klasická žárovka.

Do vody je rovněž přidáváno malé množství bělidla, které zamezuje růstů plísní. PET žárovka tak může bez problému svítit až 5 let. Ekologické, levné s nulovými provozními náklady. Jednoduše ideální zdroj světla pro milióny chudých lidí po celém světě.Kostel Štáblovice

Buďte v obraze!

Přihlašte se k odběru novinek. Budete tak mít přehled o aktualitách, článcích, kalendářních akcích, úřední desce atd. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit. V případě, že chcete dostávat i sms, vyplňte Váš telefon.

Hlasujte v anketě!

Jste spokojení s novým systémem plateb za svoz popelnic?

V této anketě jste již hlasoval/a! Nelze hlasovat vícekrát.

Ne, paušální platby za svoz odpadů byly pro mne výhodnější
43%
Nevím, neumím posoudit
7%
Ano, s platbou za každou odvezenou popelnici ušetřím
50%
3 kříže Štáblovice

Obecní úřad

č.p. 166;

747 82 Štáblovice

Informace pro občany

Tel.: +420 733 617 333

E-mail: urad@obecstablovice.cz

Úřední hodiny

Po 07:00 - 14:30, 15:00 - 17:00
Út 07:00 - 15:00
St 07:00 - 14:30, 15:00 - 17:00
Čt 07:00 - 15:00
07:00 - 12:00