MILOSTIVÉ LÉTO ANEB JAK SE ZBAVIT NĚKTERÝCH DLUHŮ

Datum: 12.11.2021Autor: Ing. Irena Hrbáčová
Milostivé léto je program umožňující amnestii sankcí dlužníkům veřejnoprávních subjektů. V průběhu cca tří měsíců budou mít dlužníci možnost snadněji ukončit nesplacené závazky za zvýhodněných podmínek. Milostivé léto neodpouští splacení původního dluhu, ale snižuje zátěž vzniklou dalšími sankcemi a právními úkony, které vymáháním vznikají. Částky za tyto nesplacené závazky mnohdy několikanásobně převyšují původní dluh a znemožňují velkému množství lidí tyto dluhy vyrovnat (za níže uvedených podmínek splatí dlužník původní jistinu a 907,50 Kč nákladů exekuce a tím bude dluh i poplatky na něj vázané, umořeny).

Okruh osob:

Tato možnost se týká dluhů vůči veřejné správě včetně institucí s jakýmkoliv státním podílem nebo podniků s účastí města (tedy dluhy za místní poplatky, MHD, energetická společnost ČEZ, zdravotní pojišťovny).

Nevztahuje se na:

•  osoby, které mají daňovou, správní a jinou exekuci

• osoby, které ještě nemají dluh v exekuci

• osoby v insolvenci.

Časové rozmezí:

• pouze od 28. října 2021 – do 28. ledna 2022. V tomto rozmezí je třeba splatit exekutorovi původní dluh (jistina) + 907,5 Kč za náklady na exekuci. Další náklady související s dluhem (sankce, soudní poplatky) budou odpuštěny.

• K jakýmkoliv platbám mimo toto rozmezí se pro účely Milostivého léta nepřihlíží

• první dobrovolná splátka musí být nejdříve 28. 10. 2021 a poslední platba musí být na účet exekutora připsána nejpozději 28. 1. 2022, tedy platba musí být zadána v předstihu)
  • Také se nezapočítávají exekuční srážky, byť provedené v tomto období. Dlužník musí k programu přistoupit dobrovolně a aktivně.

Milostivé léto - leták 1

Milostivé léto - informace