Kouzelný kanál šetří horkou vodu
16.02.2015Průměrná domácnost spotřebuje 20 až 30 % energie na ohřev vody. Většina horké vody (rozuměj peněz) přitom utíká bez užitku do odpadního kanálu. Přitom pro českého kutila jsou možnosti, jak část peněz zachránit.

Foto: Systém PowerPipe šetří energii a peíze. / RenewABILITY
Právě z odpadního kanálu však musíme získat část energie ukryté v ohřáté vodě. Příkladem může být jednoduchý systém PowerPipe, doslova česky „energetické potrubí“
PowerPipe je vlastně o cívkový výměník tepla, který zachytává tepelnou energii vody a používá ji pro zpětný ohřev vody. Jak to celé funguje? Jde o velmi jednoduchý princip.
Odpadní potrubí, kudy odtéká teplá voda do kanálu, je v určité délce nahrazeno měděnou odpadní trubkou s dutou měděnou cívkou. Měď nebyla zvolena náhodou, neboť jde o chemický prvek s vynikající tepelnou vodivostí a odolností proti korozi.
Kanalizační výměník tepla funguje díky fyzikálnímu jevu, kdy padající voda přirozeně lpí na vnější straně potrubí. Díky tomu lze teplo z vody efektivně zachytit a přenášet skrze měděnou masu potrubí do cívky.
Foto: Konstrukce zařízení je velmi jednoduchá. / RenewABILITY
Cívka je oběma konci napojena na domovní rozvod vody. Z jedné strany přichází do cívky studená voda, je ohřívaná padající horkou vodou a na druhém konci jako ohřátá voda odchází pryč – například to zásobníku na teplou vodu.
Jaké jsou parametry zařízení? Pokud použijeme 1,5 metrů dlouhý výměník tepla PowerPipe, lze teoretický ohřát vodu o teplotě 10 °C až na 25°C. Podle vyjádření firmy tvůrců systému PowerPipe lze teoreticky ušetřit 25 – 35 % nákladů za ohřev vody.
PowerPipe spolupracuje jak s plynovým, elektrickým nebo solárním ohřevem. Měděná konstrukce přitom zaručuje životnost mnoha desítek let.
Zařízení lze podle délky pořídit za částku 8000 až 22 000 Kč. Ale věříme, že pro mnohé české kutily není problém si podobné zařízení postavit sám.
Zdroj: RenewABILITY